Świetlica czynna:

Wychowawcy świetlicy:
mgr  Agata Skalska
mgr  Michał Wcisło

Czas po zakończeniu zajęć uczniowie mogą ciekawie spędzić w świetlicy szkolnej.  Zapewnia im ona nie tylko troskliwą opiekę, pomoc w odrabianiu lekcji ale  i twórcze zajęcia. Dostarcza pomysłów na spędzenie czasu wolnego, pokonanie nudy i rozwijanie wyobraźni. Tu nie sposób się nudzić, tu każdy znajdzie coś dla siebie.

Świetlica szkolna funkcjonuje w oparciu o regulamin w każdy dzień nauki szkolnej. Zaprasza zarówno najmłodsze dzieci  jak i starsze, którzy chcą uczestniczyć w zajęciach. Oferta proponowanych zajęć wzbogacona została  o tematy związane z poznawaniem samego siebie, współczesnymi zagrożeniami oraz takie, które mogą zainteresować starsze grupy wiekowe.

Regulamin rekrutacji na świetlicę szkolną

REGULAMIN  ZACHOWANIA  NA  ŚWIETLICY  SZKOLNEJ

Nie wychodzimy ze świetlicy bez pozwolenia wychowawcy, nie oddalamy się od grupy w czasie spacerów i zabaw na boisku szkolnym.
Informujemy każdorazowo wychowawcę świetlicy o swoim przyjściu lub wyjściu ze świetlicy.
Zachowujemy się kulturalnie w świetlicy i stołówce szkolnej, używamy form grzecznościowych.
Pomagamy sobie wzajemnie, opiekujemy się młodszymi kolegami.
Nie przeszkadzamy koleżankom, kolegom i nauczycielowi podczas prowadzonych zajęć oraz w czasie odrabiania prac domowych.
Dbamy o estetyczny wygląd sali, nie niszczymy sprzętu, zabawek, gier, oszczędnie gospodarujemy materiałami papierniczymi.
Po skończonych zajęciach, zabawie, posiłku porządkujemy swoje otoczenie.
Słuchamy i wykonujemy prośby i polecenia wychowawcy świetlicy.
Przed posiłkiem myjemy ręce.
Pamiętamy o bezpieczeństwie własnym i innych.

proponuje uczniom szeroki wachlarz zajęć:
*   plastyczno – techniczne
*   umuzykalniające
*   umysłowe
*   gry planszowe
*   zajęcia dydaktyczne
              *   zajęcia ruchowe

Zajęcia w świetlicy prowadzone są według tematów zaplanowanych na poszczególne miesiące:
dotyczą one najbliższego otoczenia – rodziny, kolegów, szkoły, miejsca zamieszkania
obejmują wiadomości o Polsce w Europie i w świecie
rozwijają zainteresowania przyrodnicze i kulturalne uwzględniają tematykę nawiązującą do uroczystości i świąt

******************************************************************

Z ŻYCIA ŚWIETLICY

28.02.2019r gościliśmy w świetlicy szkolnej p. Stanisława Rogalę dr n. humanistycznych, pisarza, wydawcę. Uczniowie świetlicy szkolnej, tj. najmłodsze dzieci, oraz uczniowie klas I – III, wraz z reprezentantami klas IV - VIII mogli dowiedzieć się o początkach twórczości pana Stanisława Rogali, co było inspiracją pisarza. Dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży okazał się wywiad z poetą w 2017r przeprowadzony przez uczennicę Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Wybickiego w Kielcach. Z wywiadu uczniowie mogli dowiedzieć się jaką drogę pokonał autor zanim został poetą. Otrzymali wiedzę czym zajmował się p. Stanisław przed rozpoczęciem swojej pasji pisarskiej. Usłyszeli że poeta był nauczycielem akademickim. Praca zawodowa była przyjemnym obcowaniem z młodzieżą akademicką. Ciekawostką było miejsce w którym powstają jego utwory tj. biblioteka pana Stanisława zobaczyli olbrzymi księgozbiór pisarza, oraz dowiedzieli się wiele innych ciekawostek z życia. Poeta zaprosił uczniów SP Brynica do siebie do domu, by mogli obejrzeć, poczytać książki z księgozbioru. Przeprowadzono konkurs wśród uczniów. Autor sam zadawał pytania uczniom. Dzieci pięknie odpowiadały na pytania, za które otrzymywali nagrody. Na zakończenie autor wręczył uczniom książki z własnym autografem. Było wiele radości, pytań, rozmów. Uczniowie, oraz organizator p. A. Skalska, dyrektor szkoły p. T. Gruszczyński serdecznie dziękują za przybycie i zaproszenie uczniów do siebie. Upamiętnieniem tego dnia była, nasza gminna telewizja, poczęstunek, oraz pamiątkowe zdjęcia.

******************************************************************

25.02.2019r na zaproszenie p. Agaty Skalskiej w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia biblioteczne z udziałem p. Magdaleny Kędziora. Pani opowiedziała uczniom o budowie książki, oraz o dbałości o książki. Wyjaśniła najmłodszym uczniom, że aby móc czytać, oglądać książkę w szkole i zabrać na jakiś czas do domu, należy przyjść do biblioteki szkolnej zapisać się i wypożyczać. Pani Magdalena przyniosła trzy pozycje książkowe, które bardzo spodobały się dzieciom i zachęciły do wypożyczania i czytania. Przeczytała uczniom kilka wierszy, opowiadanie. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia ilustracji, co cieszyło się wielkim zainteresowaniem. Niewielki problem mieli najmłodsi uczniowie, którzy jeszcze nie umieją czytać i zadali pytanie: Kto im ma czytać skoro nie umieją jeszcze sami. Nauczyciel wyjaśnił, że książeczki wypożyczyć mogą, mogą zabrać ją do domu a tam, poprosić starsze rodzeństwo, rodziców by w wolnej chwili jak też przed snem poczytali dzieciom. Nauczycielka wyjaśniła starszym uczniom, by w szczególny sposób zadbali o książki, które otrzymują na zajęcia obowiązkowe. Książki te, służyć będą do nauki również innym uczniom za rok. Jeżeli nie zadbają o te książki, kolejni uczniowie, będą smutni otrzymawszy zniszczoną książkę, a to właśnie z nich otrzymują wiedzę o otaczającym świecie.

Zajęcia były bardzo radosną chwilą, która wprowadziła dzieci w świat bajek, baśni. Na zakończenie spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia.