Biuletyn Informacji Publicznej Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Brynicy
Dzwonki
SKS
statystyka
„Kto czyta – żyje wielokrotnie.
Kto zaś z książkami obcować nie chce –
na jeden żywot jest skazany”.

J. Czechowicz 

  
                             GODZ. PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Poniedziałek    1240 – 1325       1330 – 1415     

Wtorek            930 – 1015       1140 – 1225     1240 - 1325 

Środa              745 - 830         920 - 1020       1120 - 1320   

Czwartek        930 – 1015     1035 – 1120    1140 – 1225   1240 - 1325 

Piątek              930 – 1015  1140 – 1225     1240 - 1325

 
   

Biblioteka Szkoły Podstawowej  służy  realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno - wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców.  
Działa 5 dni w tygodniu, w godzinach ustalonych tak, aby umożliwić korzystanie z księgozbioru wszystkim uczniom szkoły - w trakcie zajęć i po zajeciach. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice i mieszkańcy rejonu na zasadach określonych w regulaminie biblioteki. Księgozbiór liczy 3455 woluminów, z czego 88 zostało włączone  w roku szkolnym 2010/2011. Są to książki otrzymane jako darowizna od osób prywatnych oraz nagrody dla szkoły za udział w konkursach. Wypożyczając książki uczniowie mają możliwość korzystania z katalogu ilustrowanego, alfabetycznego i rzeczowego. Od IX 2008r  w wyszukiwaniu informacji uczniowie mogą także korzystać ze znajdującego się w bibliotece komputera. W czytelni wydzielony jest księgozbiór podręczny zawierający encyklopedie ogólne i przedmiotowe, słowniki, atlasy oraz albumy z różnych dziedzin wiedzy. Uczniowie często korzystają z tych pozycji przygotowując się do zajęć dydaktycznych czy konkursów. W bibliotece dostępny jest bogaty wybór komiksów i czasopism o różnorodnej tematyce między innymi: "Wiedza i życie", "Przyroda Polska", "Świat Nauki", "Aura", "EKOświat" oraz dla najmłodszych "Świerszczyk", "Kubuś Puchatek", "Kaczor Donald". Dla nauczycieli biblioteka prenumeruje "Wychowawcę" i "Twój pedagog".

 

AKTUALNOŚCI  BIBLIOTECZNE

 

Październik określany jest miesiącem bibliotek szkolnych, dlatego jak co roku świętowaliśmy to wydarzenia. Z tej okazji biblioteka szkolna zorganizowała trzy konkursy.

Pierwszy – plastyczny pod hasłem „Drugie życie książki”. Polegał on na wykorzystaniu kartek ze starych książek, które nadają się już tylko na makulaturę. Uczniowie musieli na nich narysować ilustrację pt.: „Piękna Niepodległa”. Pomysłów było wiele, dlatego nagrodzono aż 9 uczestników. Galerię prac można podziwiać na szkolnym korytarzu.

Drugi konkurs ogłoszono pod hasłem „Moja zakładka do książki”. Inwencja twórcza dzieci okazała się być nieograniczona. Najlepsza okazała się Ala Chaba z kl. II oraz Julia Bębacz z kl. V B.

„Życzenia dla Niepodległej” to kolejny konkurs, w którym chętnie brano udział. Uczniowie musieli napisać w dowolnej formie życzenia dla Polski na kolejne 100 lat. Tu zwyciężyła Amelka Tomasik z kl. IV.

Oprócz tego, starsi uczniowie biorą udział w akcji „Starsi młodszym”, która polega na systematycznym czytaniu na głos bajek dzieciom z zerówki.

_______________________________________________________________

Dom babci

17 maja odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki uczniów nauczania początkowego. Klubowicze czytali głośno książkę Ross Montgomery pt. „Do babci” o chłopcu, który próbuje poradzić sobie ze stratą ukochanej babci. Wbrew pozorom ta opowieść wcale nie jest smutna, lecz pełna miłości, ciepła. Babcia chłopca, za którą chłopak tak bardzo tęskni, była architektem, budowała domy; po tym, gdy odeszła, pozostały chłopcu jej plany na wspólną budowlę. Chłopczyk wdraża je w życie - powstaje coś, co bardzo przypomina jego babcię, coś, co w dodatku... ożywa... i prowadzi chłopca do zaczętego przez jego babcię domu, który może mu po niej pozostać: jako pamiątka i trwałe, miłe wspomnienie. Książka R. Montgomery to historia, która pomoże przekazać dzieciom, a może i dorosłym, jak sobie uświadomić rozstanie i odejście. Polecamy!
Na koniec spotkania uczniowie wykonali swój plan wymarzonego domu.

Magdalena Kędziora DKK Brynica

Dofinansowano ze środków Instytutu KsiążkiŚWIĘTO BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

Zagadki, drobne niespodzianki i konkursy – takie atrakcje czekały na czytelników szkolnej biblioteki. Wszystko to z okazji święta bibliotek szkolnych, które przypadło na październik, dlatego też stali bywalcy czytelni i wypożyczalni zostali wynagrodzeni drobnymi upominkami za pomoc i pracę na rzecz biblioteki.

Biblioteka ogłosiła również konkurs plastyczny pod tytułem „Strój współczesnego bibliotekarza” dla klas I-III oraz fotograficzny pod hasłem „Zaczytani są wśród nas” dla klas IV-VII.

W pierwszej kategorii zostali nagrodzeni:

Wiktor Kuchna kl. II

Julia Ziaja kl. II

Maja Majchrzyk kl. II

Natomiast w konkursie fotograficznym wyróżnione zostały siostry – Magda Guzy (kl. IV) i Maja Guzy (kl. V).

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 


"RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ"

 Z racji zbliżających się walentynek w bibliotece szkolnej nie mogło zabraknąć atrakcji. Tym razem była to akcja pod hasłem „Randka w ciemno z książką”. Każdy czytelnik mógł wypożyczyć książkę, nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nikt nie wiedział jaką książkę wybiera… Każda książka była zapakowana w piękny czerwony papier ozdobiony serduszkiem. Odwiedzającym bibliotekę bardzo spodobał się ten pomysł i z chęcią sięgali po książkę. Nie mogąc doczekać się by w domu je rozpakować, szybko sprawdzali co przyniósł dla nich los. Uczniowie z chęcią uczestniczyli w akcji walentynkowej, a wybrane książki zabrali do domu na czas ferii zimowych.

 


 

  

      


                                  Nauczyciel - bibliotekarz   mgr Magdalena Kędziora
                                                    
 

Nauczyciel - bibliotekarz realizuje roczny plan pracy biblioteki szkolnej, który składa się z pracy pedagogicznej i prac technicznych. Udostępnia księgozbiór biblioteczny (lektury, beletrystykę, literaturę dla najmłodszych) oraz materiały biblioteczne z różnych dziedzin wiedzy służących przygotowywaniu się do konkursów, opracowywaniu zadań domowych lub prac dodatkowych wskazanych przez nauczyciela.

 

W ramach pracy  pedagogicznej bibliotekarz prowadzi różne formy pracy z czytelnikami:

-  lekcje biblioteczne
-  rozmowy indywidualne
-  dyskusje na temat przeczytanych książek
-  zabawy czytelnicze, zgadywanki, krótkie wspólne czytanie książek
-  konkursy czytelnicze i plastyczne

.....................................................................

 
                               
 PASOWANIE  NA  CZYTELNIKA  BIBLIOTEKI  SZKOLNEJ  -  2015/2016
22 października 2015r uczniowie klasy I w obecności dyrektora szkoły, bibliotekarza oraz wychowawcy zostali uroczyście pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Aby dotrzeć do biblioteki musieli pokonać Bajkowy tor przeszkód. Na swej drodze spotkali bajkowe postacie, które za odgadniętą przez dzieci zagadkę  wręczali pierwszakom kartonik z literką: I - Jaś i Małgosia, II - Kot w butach, III - Kopciuszek, IV - Czerwony Kapturek, V - Śpiąca Królewna .Przed wejściem do biblioteki odczytali z liter hasło - BRAWO, co pozwoliło na wejście do biblioteki. Pani Alina Zapała - bibliotekarka opowiedziała dzieciom o książkach, zasadach wypożyczania książek i zachowania w bibliotece. Uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą dbać o książki, szanować je i obchodzić się z nimi jak "z przyjacielem". Na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
 
 

REGULAMIN  BIBLIOTEKI  (wypożyczalni)

 

I.  PRAWA  I  WARUNKI  KORZYSTANIA

1. Z biblioteki mogą korzystać bezpośrednio wszyscy uczniowie i ich rodziny, nauczyciele, pracownicy i absolwenci szkoły.

2. Biblioteka udostępni swe zbiory w roku szkolnym od września do maja.

3. Każdy uczeń lub osoba wypożyczająca obowiązani są zaznajomić się z regulaminem biblioteki szkolnej
    i godzinami jej otwarcia.

4. Czytelnik odpowiada materialnie za zniszczenie, uszkodzenie lub poplamienie wypożyczonych przez siebie książek.

5. Z końcem maja każdego roku szkolnego wszystkie książki wypożyczone z biblioteki powinny być zwrócone.

6. W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.

7. Uczeń korzysta z komputera jako dodatkowego źródła informacji (internet) pod kierunkiem nauczyciela - bibliotekarza.

II.  WYPOŻYCZANIE  KSIĄŻEK

1. Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.

2. Nie można książek wypożyczonych przekazywać osobom innym.

3. Jednorazowo można wypożyczyć 2-3 książki, w szczególnych sytuacjach więcej.

4. Książki wypożycza się na okres 2-3 tygodni. W wyjątkowych wypadkach termin może być wydłużony, po uprzednim
    zgłoszeniu bibliotekarzowi.

5. Prośbę czytelnika o zarezerwowanie potrzebnej książki uwzględnia się w kolejności zamówień.

6. O ile czytelnik nie zgłosi się po zarezerwowaną książkę w oznaczonym terminie, bibliotekarz może ją wypożyczyć
    innemu czytelnikowi.

7. Nie wypożycza się encyklopedii, słowników i drogich książek. Są to wydawnictwa znajdujące się w księgozbiorze podręcznym
    i korzystać z nich można tylko na miejscu.

8. Niektóre wydawnictwa zbioru podręcznego mogą być wypożyczane do domu pod koniec pracy biblioteki szkolnej,
     pod warunkiem, że zostaną zwrócone następnego dnia przed lekcjami.

III.  POSZANOWANIE  KSIĄŻEK

1. Książki, czasopisma i inne dokumenty biblioteczne należy szanować. Zauważone usterki lub zniszczenia należy zgłosić
    bibliotekarzowi.

2. W przypadku zgubienia lub zniszczenia książki czytelnik obowiązany jest do odkupienia takiej samej książki. Jeżeli nie jest
    to możliwe, powinien dostarczyć inną książkę wskazaną przez bibliotekarza.

3. Czytelnik powinien przechowywać wypożyczoną książkę w obłóżce, szanować i obchodzić się z nią jak z przyjacielem.

 

 

Zapraszamy do biblioteki. 

 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież