Biuletyn Informacji Publicznej Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Brynicy
    Rajd pieszy klas  V i VIII "a"   do  Rezerwatu Moczydło  Wycieczka  klas  IV  i VI   w Tarnowskie Góry
  W piątek, 28.05.2022 r. Klasa V i VIIIA wyruszyła na rajd pieszy do Rezerwatu Moczydło i Chelosiowa Jama, które znajdują się na terenie gminy Piekoszów. Rezerwat obejmuje górę o nazwie Moczydło lub inaczej Góra Jaworzyńska (317 m n.p.m.) w Jaworzni. Występują tu skały węglanowe poprzecinane są żyłami kalcytowymi zawierającymi galenę i baryt. Rozwinęło się tu górnictwo kruszcowe, trwające z przerwami od XVII do początku XIX wieku. Pozostałości historycznego górnictwa w postaci szpar i szybików są zachowane w bardzo dobrym stanie. Trasa rajdu przy sprzyjającej pogodzie i dobrych humorach minęła bardzo szybko. Po drodze  podziwialiśmy różnorodność przyrody regionu, ocenialiśmy stan środowiska naturalnego, aktywnie spędzaliśmy czas integrując się wzajemnie.  Po dotarciu do celu  przeszliśmy ścieżkę  edukacyjną  w

rajd_klas_v_-_viii_29_20220616_1760655004

rezerwacie   przyrody   Moczydło, która znajduje się na terenie  Chęcińsko - Kieleckiego Parku Krajobrazowego w gminie Piekoszów. Wspólny czas w otoczeniu pięknej przyrody, aktywną edukację i dobre nastroje będziemy zawsze wspominać.

W piątek 3 czerwca uczniowie klas 4 i 6 wzięli udział w wycieczce w Tarnowskie Góry. Uczestnicy wycieczki mogli się zapoznać z kulturą i historią Śląska. Pierwszy punktem programu było przepłynięcie w łodziach 600 m odcinka w podziemiach Sztolni „Czarnego Pstrąga”, położonego wśród zieleni w Parku Repeckim. Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Podziemna przeprawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była największą atrakcją srebronośnych. Następnie udaliśmy się na lody i obiad. Jednak główny cel wycieczki był jeszcze przed nami - zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra. Uczniowie mieli okazję spacerować podziemnymi korytarzami oraz podziwiać wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – „Gwarka” i przyrodę. Poznali historię górniczego regionu zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa. Z Kopalni Srebra udali się do skansenu maszyn parowych i parowozów, który znajduje sie obok wejścia do kopalni. Mieli możliwość podziwiania eksponatów  z przełomu XIX i XX wieku. Od lipca 2017 jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

galer