Biuletyn Informacji Publicznej Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Brynicy
Europejski Dzień Języków Obcych  Narodowe Czytanie

Dnia 30.09.2021r. w naszej szkole odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Celem tej inicjatywy było ukazanie różnorodności językowo-kulturowej naszego kontynentu oraz wspieranie nauki języków obcych. W klasach 0-III podczas zajęć języka angielskiego uczniowie kolorowali karty pracy z zabytkami z różnych krajów, znane postaci z bajek i filmów obcojęzycznych, przygotowali flagi różnych krajów w postaci chorągiewek oraz plakaty na temat „Warto się uczyć języków obcych”. W dniu 30.09.2021 uczniowie klas IV-VIII przygotowali i zaprezentowali na terenie szkoły słownik wielojęzyczny, zawierający słownictwo dotyczące szkoły i edukacji. Tego dnia również wszyscy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w grze „Porozmawiaj ze mną”. W specjalnie przygotowanym Quizie udział wzięli przedstawiciele wszystkich klas IV-VIII. Wiedza kulturowa, językowa, degustacja potraw charakterystycznych dla poszczególnych państw, prezentacja zabytków i umiejętności plastycznych to najważniejsze punkty quizu.Nasi uczniowie znakomicie zaprezentowali wybrane przez siebie znane osobistości kultury europejskiej. Korytarz szkolny w czasie przerw zamienił się tymczasowo w londyńską ulicę..Dodatkowym akcentem związanym z tym świętem było przygotowanie tablicy tematycznej „Dzień Języków Obcych”, tablic przedstawiających prace plastyczne dzieci, prezentacji pamiątek z zagranicznych podróży. W najbliższych dniach zostanie również rozstrzygnięty konkurs na plakat promujący naukę języków obcych.Podczas obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie mogli przekonać się, że warto przykładać się do nauki języków obcych i poznawać kulturę obcych krajów. Dodatkowo to wydarzenie pozwoliło zachęcić uczniów naszej szkoły do nauki różnych języków europejskich oraz przyczyniło się do pogłębienia i rozwoju wiadomości językowych. Wszystkim uczestnikom dzisiejszego wydarzenia dziękujemy i życzymy pasji w rozwijaniu swoich umiejętności językowych.

narodowe_czytanie_2021_1_20210929_1737483449     narodowe_czytanie_2021_14_20210929_1357973599       galeria_foto_1_20210919_1466631983
Od kilku lat do stałego kalendarza imprez w naszej szkole weszło prezentowanie przez uczniów najwybitniejszych dzieł literatury polskiej. Narodowe Czytanie to nie tylko możliwość obcowania z wybitnymi utworami, będącymi podstawą naszej kultury, ale również okazja do zaznajomienia się historią czy sztuką danej epoki. Podczas tegorocznej odsłony 27 września 2021 spotkaliśmy się, aby wspólnie czytać „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Jest to wyjątkowe dzieło, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Porusza on przede wszystkim problem udawania kogoś innego przed światem. Główna bohaterka chce, by świat mówił o niej jak najlepiej, a jednocześnie zachowuje się negatywnie wobec innych. Dzisiaj też spotykamy się z tym problemem. Nasi uczniowie, pod opieką p. M. Kędziory, odegrali scenę rozmowy Hesi i Meli z dramatu Zapolskiej. Aby tekst był lepiej zrozumiany przez młodzież, została ona również przełożona na język współczesny i realia, które są im bliskie. Na koniec wybrany fragment z dramatu Zapolskiej wzorowo odczytały Sekretarz Gminy Piekoszów – p. Grażyna Tatar, która wcieliła się w Juliasiewiczową, wraz z przedstawicielką grona pedagogicznego naszej szkoły – p. Joanną Jaworską w roli tytułowej pani Dulskiej.